EJEKTORI (INJEKTORI) ili mlazne pumpe spadaju u oblast strujnih mašina.
U poređenju sa drugim pumpama imaju niz prednosti i to:
Jedna od važnih njihovih karakteristika je i to što ne zahtevaju pogonske
motore, jer za pogon koriste energiju ulaznih fluida.
Na bazi sopstveneo razvijene teorije, te mnogobrojnih opita i velikog iskustva, na više različitih tipova izvedenih postrojenja, izvršena je optimizacija strujnih i geometrijskih parametara ejektora, koje obezbeđuje rad sa visokim koeficijentom korisnosti
n = 0,25 – 0,75.
EJEKTORI imaju široku primenu u mnogim oblastima. U poslednjih nekoliko godina u svetu, a i našoj zemlji (sopstveni patenti) registrovano je više patenata u kojima su data nova orginalna rešenja, a u mnogim su uprošćeni i pojednostavljeni postojeći tehnološki procesi.
Ejektori su podesni za uvođenje automatike sa minimalnom povremenom kontrolom rada.
Sastavni delovi ejektora su:
Princip rada ejektora: Svi tipovi ejektora, bez obzira na namenu i veličinu, rade po istom principu. Za pogon koriste energiju ulaznih fluida. Fluid sa višim ulaznim pritiskom naziva se pogonski, a fluid sa nižim ulaznim pritiskom naziva se usisavani. Istovremeno se može usisavati više različitih fluida.
Kao pogonski ili kao usisavani fluid mogu da se koristiti svi fluidi: tečnosti (emulzije, suspenzije) gasovi, pare i svi drugi materijali koji se mogu fluidizovati. Moguće su sve međusobne kombinacije.
Konstrukcija ejektora izvedena je tako da se sa energijom pogonskog fluida usisava, sabija, a potom potiskuje usisavani fluid.
Glavne radne operacije ejektora su:
Na ulazu u usisnu komoru čestice pogonskog fluida nailaze na prisutne čestice usisavanog fluida sudaraju se i mešaju sa njima povlačeći ih sa sobom. Na upražnjeno mesto odvučenih čestica usisavanog fluida, dolaze njihove susedne čestice iz usisnog cevovoda, formirajući pri tome strujni tok sa smerom strujanja prema difuzoru. Na putu kroz komoru čestice pogonskog fluida predaju deo svoje energije i pri tome se usporavaju, a čestice usisavanog fluida primaju deo energije i pri tome se ubrzavaju. U komori ejektora usled različitih brzina strujanja dolazi do razbijanja oba fluida u najsitnije čestice i formiranja velike aktivne medjusobne površine dodira. Velika aktivana površina dodira omogućava formiranje potpuno homogene mešavine sa brzom međusobnom razmenom energije (mehaničke, toplotne i hemijske).