EJEKTORI (INJEKTORI) ili mlazne pumpe spadaju u oblast strujnih mašina.
U poređenju sa drugim pumpama imaju niz prednosti i to:
Jedna od važnih njihovih karakteristika je i to što ne zahtevaju pogonske
motore, jer za pogon koriste energiju ulaznih fluida.
Na bazi sopstveneo razvijene teorije, te mnogobrojnih opita i velikog iskustva, na više različitih tipova izvedenih postrojenja, izvršena je optimizacija strujnih i geometrijskih parametara ejektora, koje obezbeđuje rad sa visokim koeficijentom korisnosti
n = 0,25 – 0,75.
EJEKTORI imaju široku primenu u mnogim oblastima. U poslednjih nekoliko godina u svetu, a i našoj zemlji (sopstveni patenti) registrovano je više patenata u kojima su data nova orginalna rešenja, a u mnogim su uprošćeni i pojednostavljeni postojeći tehnološki procesi.
Ejektori su podesni za uvođenje automatike sa minimalnom povremenom kontrolom rada.
Sastavni delovi ejektora su:
Princip rada ejektora: Svi tipovi ejektora, bez obzira na namenu i veličinu, rade po istom principu. Za pogon koriste energiju ulaznih fluida. Fluid sa višim ulaznim pritiskom naziva se pogonski, a fluid sa nižim ulaznim pritiskom naziva se usisavani. Istovremeno se može usisavati više različitih fluida.
Kao pogonski ili kao usisavani fluid mogu da se koristiti svi fluidi: tečnosti (emulzije, suspenzije) gasovi, pare i svi drugi materijali koji se mogu fluidizovati. Moguće su sve međusobne kombinacije.
Konstrukcija ejektora izvedena je tako da se sa energijom pogonskog fluida usisava, sabija, a potom potiskuje usisavani fluid.
Glavne radne operacije ejektora su: